Drukarki 3D to popularny sprzęt, który jest wykorzystywany zarówno przez nowoczesne firmy zajmujące się produkcją, innowacyjnymi technologiami, a także przez szkoły. Obecnie drukarkę 3D możesz spotkać praktycznie wszędzie tam, gdzie liczy się inwestowanie w nowoczesne technologie oraz sprawdzanie możliwości innowacyjnych technik drukowania. Wejdź na stronę porównywarki produktów i dowiedz się, jakie są najlepsze drukarki 3D dostępne na rynku.

Ranking drukarek 3DDrukarka 3D – co to takiego?

Można powiedzieć, że drukarki 3D to nowoczesne urządzenia drukujące, które podczas realizowania tego procesu wykorzystują specjalnie przygotowane materiały drukujące. Drukarka 3D w dzisiejszych czasach zyskuje na popularności zarówno jeśli chodzi o użytkowników domowych, jak i przedsiębiorców zajmujących się produkcją elementów składowych wielu produktów. Drukarka 3D zastosowanie ma praktycznie w każdej branży, gdzie liczy się maksimum precyzji tworzenia oraz szybkość działania. Mogą to być takie branże, jak: medycyna, przemysł, informatyka, produkcja maszyn i urządzeń elektronicznych. Warto dodać, że tanie drukarki 3D nie pozwalają na tworzenie zbyt skomplikowanych projektów, a więc nadają się nieco lepiej jako ciekawostka do użytku domowego dla miłośników nowoczesnych technologii.

Jak działa drukarka 3D?

Zasada działania drukarki 3D jest dość prosta, ale przed przystąpieniem do tworzenia, warto wiedzieć, jakie drukarki tego typu są najlepsze oraz jaki materiał do drukarki 3D warto kupić. Sam proces wydruku odbywa się na zasadzie nakładania na siebie kilku lub nawet kilkunastu warstw materiału drukującego. Podstawowy sprzęt, jak np. mini drukarka 3D wykorzystuje wyłącznie tworzywa sztuczne do produkowania np. drobnych elementów składowych breloczków lub zabawek. Bardziej skomplikowane od samego drukowania jest stworzenie dobrego projektu. Na jego podstawie sprzęt będzie nadrukowywać na siebie kolejne warstwy materiału, łącząc go ze sobą. Najbardziej skomplikowane projekty mogą być drukowane nawet przez kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. To prosty opis tego, jak działa drukarka 3D. Możesz stworzyć projekt do druku w oprogramowaniu np. AutoCAD oraz wyeksportować go do odpowiedniego formatu np. STL. Kolejnym krokiem jest załadowanie pliku do drukarki, przygotowanie materiału drukującego i rozpoczęcie procesu drukowania. 

Rodzaje drukarek 3D – jakie występują na rynku?

Na tę chwilę wyróżniamy kilka rodzajów sprzętu drukującego w 3D, które uwzględnia ranking drukarek 3D. Popularne typy, to głównie:

 • drukarki FDM – wykorzystują tworzywa sztuczne np. plastik ABS lub PLA poprzez jego rozgrzewanie i topienie w określonych kształtach. Głowica rozprowadza w tym przypadku materiał, dzięki nowoczesnym prowadnicom, a następnie tworzy model przestrzenny poprzez nakładanie na siebie warstw. Można powiedzieć, że to najpopularniejsza metoda zadruku 3D, jakie jest obecnie znana. Wyróżniają ją niskie koszty, ale niestety w tym przypadku nie możesz liczyć na idealną jakość gotowego wyrobu.
 • drukarki SLA – te wykorzystują żywicę światłoutwardzalną, która jako płynny materiał znajduje się w specjalnie przystosowanym zbiorniku. Wiązka lasera utwardza materiał drukujący. Warto dodać, że tego typu urządzenia drukujące SLA pozwalają na stworzenie nawet najbardziej skomplikowanych projektów z idealnym ich odwzorowaniem w rzeczywistości.
 • drukarki CJP – działają na zasadzie wykorzystania proszku gipsowego. Tutaj warstwy proszku są umieszczane na powierzchni stołu roboczego, a sama głowica poprzez natrysk spoiwa i atramentu powoduje tworzenie zaprojektowanej wcześniej konstrukcji w odpowiedniej barwie i o idealnych kształtach.

Oczywiście powyższe rodzaje drukarek 3D to tylko te najpopularniejsze i oczywiście nie wszystkie, jakie możesz spotkać na rynku. Wiele z nich wykorzystuje różne materiały do drukarki 3D, które różnią się między sobą trwałością oraz czasem realizowania nadruku. Warto dodać, że drukarki 3D pozwalają też na wykorzystywanie masy cukrowej, która doskonale sprawdza się w cukiernictwie. Dzięki temu tworzenie fragmentów ozdobnych dla tortów staje się niezwykle proste. Co ciekawe, profesjonalna drukarka 3D pozwala też na to, aby wydrukować elementy tkanek ciała człowieka na potrzeby nowoczesnej medycyny np. fragmenty kości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając drukarkę 3D?

Ranking drukarek 3D [year] pomoże Ci wybrać odpowiedni model drukarki, który w 100% spełni Twoje najśmielsze oczekiwania odnośnie tego typu sprzętu. Pamiętaj o tym, aby przed dokonaniem ostatecznego wyboru produktu, jakim jest drukarka 3D dla początkujących lub dla profesjonalistów zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

 • cena,
 • producent,
 • wielkość urządzenia,
 • typ materiału drukującego,
 • prędkość działania,
 • poziom zużycia prądu,
 • akceptowany format projektów do druku.

Masz nowoczesny komputer oraz oprogramowanie, które pozwala na tworzenie projektów 3D nadających się do druku? A może tworzenie graficzne 3D to Twoje hobby i chcesz przenieść wirtualny projekt na rzeczywistość? W takim razie Twój projekt do drukarki 3D prześlesz tylko wtedy, kiedy zainwestujesz w odpowiednio dobry sprzęt do drukowania w tej technologii. Pamiętaj o tym, że tylko inwestycja w profesjonalny sprzęt pozwoli Ci na wydrukowanie tego, czego tylko chcesz. 

Cena nigdy nie powinna być jedynym wyznacznikiem opłacalności zakupu drukarki 3D do zastosowania domowego, jak i profesjonalnego. Musisz wiedzieć, że najlepsze drukarki 3D ranking określa jako te, które są dostępne w kwotach zakupu na poziomie nawet kilkuset tysięcy złotych. Zastanawiasz się, ile kosztuje drukarka 3D? Tutaj wiele zależy od tego, na jakiej jakości wydruku Ci zależy, z jakich materiałów drukujących chcesz korzystać oraz jak duże projekty masz zamiar realizować przy jej pomocy. Im większy i bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, tym droższy. Całkiem dobrej jakości drukarki 3D kupisz w cenach już od kilku tysięcy złotych. Elektronika tego typu jest mocno zaawansowana ze względu na zastosowanie skomplikowanych układów scalonych oraz procesorów, które szybko przetwarzają informacje przekazane w projektach stworzonych na komputerze.

Zanim wybierzesz odpowiednią drukarkę 3D dla siebie, musisz uwzględnić też wiele innych kwestii. Wielkość urządzenia oraz materiał, jaki drukarka wykorzystuje do wydruku są kluczowe. Im większe projekty chcesz tworzyć, tym większe urządzenie powinieneś wybrać. Pamiętaj jednak, że ma to przełożenie zarówno na cenę, jak i koszty eksploatacji urządzenia.

Jaka powinna być idealna drukarka 3D?

Najlepsza drukarka 3D to taka, która jest przede wszystkim łatwa w obsłudze. Najlepiej jeśli wybierzesz taką, której koszty eksploatacji będą stosunkowo niskie, sprzęt pozwoli na drukowanie nawet najdrobniejszych detali projektu, a sama obsługa będzie odbywać się poprzez intuicyjny interfejs. Warto mieć na uwadze fakt, że im mniejsza grubość drukowanej warstwy, tym większa szczegółowość tworzonego elementu. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz wybrać najlepsze drukarki 3D na rynku, koniecznie wykorzystaj w tym celu porównanie produktów online. Dzięki temu całkowicie za darmo sprawdzisz, jakie modele drukarek 3D spełnią w 100% Twoje oczekiwania oraz z jakim wydatkiem musisz się liczyć – nawet jeśli ma to być niewielka drukarka do użytku domowego.

Gdzie kupić najlepsze drukarki 3D? 

W sklepach internetowych oraz stacjonarnych z komputerami oraz elektroniką znajdziesz najróżniejsze sprzęty takie, jak np. drukarka 3D. Allegro i wiele innych serwisów to miejsca, gdzie bez żadnego problemu znajdziesz popularne i dostępne w przystępnych cenach drukarki 3D. Chcesz wiedzieć, jakiego producenta drukarka będzie najlepsza? Popularne na rynku urządzenia pochodzą od takich marek, jak:

 • Gembird – te zapewniają świetne parametry drukowania, pozwalają na drukowanie bezprzewodowe, a także wykorzystują do zadruku tworzywa sztuczne.
 • XYZPrinting – drukarki 3D tego typu są przeznaczone dla prawdziwych miłośników zadruku w tej technologii. Modele tworzone przez tego producenta są dostępne zarówno w wersjach dla osób początkujących, jak i profesjonalistów.
 • Skiware – ten producent drukarek 3D uznawany jest za jednego z topowych, który zapewnia najwyższą jakość drukowanych przedmiotów. Drukarki tego typu są proste w obsłudze, bezawaryjne oraz stosunkowo tanie w eksploatacji.
 • Zortax – w tym przypadku drukarki 3D tworzone są z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. Chcesz wiedzieć, ile kosztują takie drukarki 3D? Cena poszczególnych modeli to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zastanawiasz się, gdzie jeszcze możesz kupić sprzęt, jakim jest drukarka 3D? Olx to miejsce, gdzie na pewno znajdziesz wiele dostępnych modeli i to w przystępnych cenach. W tym serwisie wielu użytkowników sprzedaje używany sprzęt. Ten jednak warto dobrze sprawdzić przed zakupem, aby nie nabyć uszkodzonej drukarki.

Jakie drukarki 3D warto kupić?

Chcesz poznać listę drukarek 3D, które warto kupić do swojego domu i nie tylko? W takim razie poniżej znajdziesz kilka propozycji, które na pewno przyciągną Twoją uwagę.

 1. Graften One M1
 2. 3DGence Double
 3. XYZPrinting da Vinci 1.1
 4. Sygis Flashforge Dreamer 3D

Oczywiście powyższe drukarki to tylko cztery propozycje, na jakie naprawdę warto zwrócić uwagę przed dokonaniem ostatecznego wyboru o zakupie konkretnego modelu. Chcesz wiedzieć, jakie cechy powinna mieć dobra drukarka 3D? Wszystkie z powyższych łączą w sobie takie aspekty, jak:

 • wysoka jakość zadruku i odporność na uszkodzenia,
 • system pomiaru jakości,
 • system kalibracji,
 • opcja przechowywania i przesyłania projektów przez internet,
 • wbudowana kamera,
 • opcja grawerowania w materiale,
 • funkcja Smart-Fix,
 • skanowanie 3D,
 • wykorzystanie nowoczesnego oprogramowania.

To podstawowe cechy, jakimi wyróżniają się topowe drukarki 3D dostępne w sprzedaży. Zanim kupisz konkretny model, koniecznie przejrzyj jego specyfikację techniczną, opinie innych konsumentów oraz ceny. Na podstawie tych danych będziesz w stanie podjąć włąściwą decyzję.

Czy drukowanie 3D się opłaca?

Ciągle nie do końca rozumiesz, jak działa drukarka 3D? Projekty komputerowe mogą przyjmować różne formaty oraz wielkości – wszystko zależy od parametrów urządzenia. Topowy sprzęt pozwala na tworzenie np. dużych stalowych konstrukcji, a także sztucznych szkieletów służących do przeszczepów. Można powiedzieć, iż innowacyjne drukarki 3D wpływają na rozwój wielu dziedzin nauki, a także przyśpieszają realizację wielu zadań np. we współczesnej medycynie. Wbrew pozorom koszty drukowania 3D nie są zbyt duże. Największy wydatek to zakup samego urządzenia oraz materiału do drukowania.

Opłacalność działania drukarek 3D jest oczywista – szczególnie jeśli chodzi o przemysł oraz medycynę. W tych dziedzinach drukarki 3D są wykorzystywane praktycznie codziennie i to ze sporym powodzeniem. Najnowocześniejszy sprzęt umożliwia tworzenie nawet produktów ze stali, które są idealnym odwzorowaniem projektu stworzonego na komputerze w skali 1:1.

Czy warto kupić drukarkę 3D do domu?

Jeśli interesujesz się nowoczesnymi technologiami, chcesz stworzyć coś z niczego oraz masz głowę pełną pomysłów, koniecznie zainwestuj w nowoczesną drukarkę 3D do domu lub biura. Podstawowe modele możesz kupić już w cenie do 1000 złotych. Pamiętaj jednak, iż taki sprzęt ma ograniczone możliwości technologiczne – głównie ze względu na jakość zastosowanych podzespołów oraz wielkość komory do drukowania.

Zdecydowanie warto zainwestować nawet większe kwoty w drukarki 3D – szczególnie jeśli masz pomysł na biznes lub chcesz zacząć przenosić swoje wirtualne projekty do rzeczywistości. W dobie rozwoju nowoczesnych technologii popularność drukarek 3D wydaje się nie spadać, dlatego lepiej zainwestować w nieco lepszy sprzęt, który będzie nadawać się do użytku przez wiele lat bez konieczności jego wymiany na nowy. Zawsze stawiaj na sprawdzone rozwiązania i topowych producentów drukarek 3D, a na pewno będziesz w 100% zadowolony z efektów wydruku.

5/5 - (1 - ilość ocen)