Na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli monitorów komputerowych, które różnią się między sobą rozdzielczością, przekątną ekranu oraz głębią ostrości. To jednak nie wszystko. Podstawowy podział monitorów do komputerów uwzględnia także ich przeznaczenie oraz częstotliwość odświeżania obrazu. To właśnie te aspekty wpływają na komfort pracy na danym urządzeniu. Zastanawiasz się, jaki monitor do pracy na komputerze będzie najlepszych? Jakie są najpopularniejsze modele? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Monitory – jakie są ich rodzaje?

Ze względu na rodzaje pod kątem technicznym wyróżniamy trzy główne typy monitorów. Jakie? Oto one:

 • TN;
 • IPS;
 • VA.

Czym różnią się poszczególne rodzaje matryc? Każda z nich cechuje się inną częstotliwością odświeżania, czasem reakcji, a także kontem widzenia. Nie ulega wątpliwości, że najlepsze pole widzenia oferują matryce IPS, które z tego względu się nieco droższe od klasycznych ekranów wykonanych w technologii TN. Sprawdź, czym charakteryzuje się monitor TN. Popularny ranking monitorów wskazuje, iż modele tego typu zalicza się do produktów budżetowych. Ich popularność wynika właśnie z atrakcyjnych cen. Komputery nie mogłyby działać sprawnie bez dobrej klasy monitora. Bez niego wyświetlanie obrazu nie byłoby możliwe.

Lubisz gry typu FPS? A może cenisz sobie krótki czas reakcji i dużą częstotliwość odświeżania. Dla miłośników dynamicznej rozgrywki na komputerze monitory TN są świetnym wyborem. Pamiętaj jednak, aby siedzieć możliwie jak najbardziej na wprost monitora, gdyż każde patrzenie pod kątem wiąże się z przekłamaniem jasności i kontrastu obrazu. Modele panelowe TN nie są zbyt dobrze oceniane pod kątem odwzorowania kolorów. Oznacza to, że dla pracy grafika komputerowego taki typ matrycy nie będzie odpowiedni.

Ciekawą opcją dostępną w sklepach z elektroniką są matryce IPS. Rankingi monitorów często wyświetlają modele wykonane w tej technologii. Najlepsze monitory dla grafików komputerowych oraz osób zajmujących się sztuką wirtualną to właśnie te wykonane w technologii IPS. Charakteryzują się świetnym poziomem odwzorowania barw w palecie sRGB – często nawet przy pokryciu 100%. Według wielu osób monitor IPS to wielozadaniowe urządzenie, które sprawdza się zarówno w pracach biurowych, przeglądaniu stron www, jak i bardziej kreatywnych działaniach. Co ciekawe, wysokiej klasy laptopy są najczęściej wyposażone w matryce IPS.

Uwaga! W przypadku rozgrywek sieciowych najlepsze monitory na rynku to nie modele IPS, ale TN. Wynika to głównie z częstotliwości odświeżania, która w przypadku matrycy IPS nie jest na tak wysokim poziomie, jak w przypadku tańszych modeli TN.

Monitory serii VA oferują przede wszystkim idealne odwzorowanie czerni oraz dobry kontrast. Ekrany w tej technologii często są zakrzywione, co zwiększa poziom immersji. Taka budowa monitora pozwala na rozszerzenie pola widzenia do maksimum. Ranking monitorów [year] wskazuje jasno, że ekrany VA to nowość na rynku, która jest coraz chętniej wybierana przez konsumentów.

Jaki monitor wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy monitor. Aby wybrać model idealny dla siebie, musisz przede wszystkim określić swoje preferencje. Odpowiedz sobie na pytanie, jak często korzystasz z komputera oraz w jakim celu. Kiedy przeglądasz tylko strony Internetowe lub oglądasz filmy, postaw na matrycę IPS zapewniającą dobre odwzorowanie kolorów. Kiedy wybierasz monitor dla siebie, zwracaj uwagę na takie elementy, jak:

 • częstotliwość odświeżania;
 • czas reakcji;
 • rozdzielczość;
 • przekątna ekranu;
 • poziom odwzorowania kolorów (pokrycie palety sRGB/RGB);
 • typ ekranu;
 • dodatkowe funkcje;
 • format obrazu.

Powyższe elementy to tylko podstawowe kwestie, na jakie musisz zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze monitory. Opinie są bardzo ważne, ale powinny być tylko wiedzą uzupełniającą, dzięki której dokonasz właściwego wyboru. Telefony i tablety również posiadają ekrany, jednakże te wykonywane są w zupełnie innych technologiach. Masz profesjonalny sprzęt fotograficzny i chcesz wyświetlać zdjęcia na ekranie, który idealnie odwzoruje kolory? Wybierz matrycę IPS o maksymalnym pokryciu palety barw sRGB. Dzięki temu obróbka zdjęć oraz projektowanie graficzne nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Najlepsze monitory na rynku to takie, które spełniają oczekiwania użytkownika niemalże w 100%. Zadbaj o to, aby Twoje doznania podczas korzystania z komputera były jak najbardziej pozytywne. Dokładnie sprawdź, jaki format obrazu oraz rozdzielczość oferują najlepsze monitory. Ranking porównuje najpopularniejsze modele, wskazując też na te, które wyświetlają obraz w technologii 4K UHD. To najwyższa jakość obrazu, jaką aktualnie spotkasz w monitorach komputerowych.

Wiele zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby. Kiedy często grasz na komputerze, wybieraj modele monitorów z możliwie najkrótszym czasem reakcji oraz częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz. Idealny format obrazu do prac biurowych to 16:9 lub 16:10. Takie proporcje są najbardziej uniwersalne.

Ile kosztują dobrej klasy monitory komputerowe?

Chcesz wiedzieć, ile kosztują najlepsze monitory? Ranking Internetowy pomoże Ci poznać szczegóły na temat wybranego sprzętu, a także określić, czy warto wydać na niego określoną sumę pieniędzy. Nawet najlepszy ranking monitorów nie podejmie decyzji za Ciebie. Musisz samodzielnie określić, czy wybrany produkt spełnia Twoje oczekiwania. Popularne modele wyświetlające obraz w rozdzielczości 4K z dużą częstotliwością odświeżania kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Podobne ceny występują w przypadku sprzętu dla grafików komputerowych. Kiedy jednak szukasz drukarki lub monitora do domu, możesz liczyć się ze znacznie mniejszym wydatkiem. Popularne modele o podstawowej specyfikacji do pracy w domu lub w biurze kosztują od kilkuset złotych w górę.

Zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnego modelu monitora dla siebie, koniecznie określ z góry swój budżet. To pozwoli zawęzić pole poszukiwań, a ranking wyświetli modele, które wpisują się w Twoje aktualne potrzeby. Wciąż nie wiesz, jakie są najlepsze monitory? Opinie w tym przypadku mogą stanowić kluczowy wyznacznik. Kiedy przejrzysz recenzję innych konsumentów, na pewno podejmiesz właściwą decyzję. Pamiętaj, że opinie o monitorach to świetne źródło rzetelnych informacji. Dowiesz się w ten sposób, czy dany model nie cierpi na żadne usterki techniczne wynikające z błędów produkcyjnych.

Monitor dla gracza, do biura, a może do domu?

Podstawową różnicą jeśli chodzi o modele monitorów dostępne na rynku, jest ich cena. Ta w dużej mierze zależy od zastosowania sprzętu. Najdroższe na rynku są profesjonalne modele monitorów dla grafików komputerowych. Urządzenia tego typu wyposażone są w nowoczesną elektronikę i wysokiej jakości matrycę, która świetnie odwzorowuje kolory. Ranking najlepszych monitorów wyświetla najpopularniejsze modele, które dopasowane są do potrzeb poszczególnych typów użytkowników.

Kiedy szukasz monitora do domu, nie musisz inwestować w drogi, profesjonalny sprzęt. Do użytku domowego wystarczy Ci monitor za kilkaset złotych, który poprawnie odwzorowuje kolory oraz świeci wystarczająco jasno. Do biura również nie musisz inwestować w drogie monitory. Kiedy jednak często pracujesz na arkuszach kalkulacyjnych lub po prostu masz uruchomionych wiele programów jednocześnie, wybieraj modele z obracanym ekranem. Dzięki temu dostosujesz wielkość obrazu oraz jego proporcje do aktualnych potrzeb sytuacji.

Pamiętaj, że podział monitorów ze względu na zastosowanie wprowadzono tylko z tego względu, iż potrzeby konsumentów zmieniają się w drastycznym tempie. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że w sklepach Internetowych oraz stacjonarnych znajdziesz praktycznie od ręki modele monitorów dla profesjonalistów, jak i dla amatorów przeglądania stron Internetowych.

Jakie złącza powinien mieć monitor komputerowy?

Dobrej klasy monitor komputerowy powinien być wyposażony w takie złącza, jak:

 • AUX;
 • HDMI;
 • DVI;
 • USB.

To podstawowe złącza, które pozwalają m.in. na przesył obrazu bezpośrednio z komputera do monitora, podłączenie pamięci zewnętrznej, a także odtwarzanie muzyki. Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę na to, jakie złącza ma dany model, który chcesz kupić.

Czy warto zainwestować w drogi monitor? 

Korzystanie z możliwości komputera stacjonarnego byłoby praktycznie niemożliwe, gdyby nie monitor. Bez tego sprzętu nie zobaczysz praktycznie nic, co dzieje się w komputerze. Koniecznie zainwestuj w model monitora, który pozwoli Ci na wygodną rozgrywkę sieciową, projektowanie graficzne lub po prostu przeglądanie stron Internetowych. Ceny sprzętu tego typu są różne. Możesz kupić model za kilkaset złotych, ale możesz też wybrać sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych. Pamiętaj, że cena zazwyczaj idzie z jakością wykonania i dostępem do funkcjonalności. Z tego względu nie szukaj nadmiernych oszczędności i wybieraj monitory, które według rankingu i opinii konsumentów są najlepsze na rynku.

5/5 - (1 - ilość ocen)