Masz dylemat, jaką kosiarkę kupić? Wszystko zależy od tego, czy masz duże gospodarstwo, czy może tylko małą działkę w pobliżu domu/mieszkania. Kiedy zaczyna się wiosna, nadchodzi czas koszenia trawników oraz ich pielęgnacji. Warto odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Sprawdź jednak, jakie kosiarki są dostępne na rynku. Porównaj wybrane modele, oceń, jakie parametry techniczne są ważne i przede wszystkim określ swoje potrzeby i preferencje. Wykorzystaj opinie konsumentów oraz rankingi kosiarek w sieci, aby wybrać model, który w 100% spełni Twoje oczekiwania.

Ranking kosiarek – jakie są rodzaje kosiarek dostępnych na rynku?

Popularny ranking kosiarek uwzględnia wszystkie trzy typy takich urządzeń, a mianowicie:

  • kosiarki ręczne;
  • kosiarki spalinowe;
  • kosiarki elektryczne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka będzie najlepsza kosiarka, koniecznie zapoznaj się z zasadą działania każdej z nich. Oto najważniejsze informacje w zakresie działania każdego typu kosiarki, jaki dostępny jest w sklepach.

Kosiarki ręczne – klasyka  gatunku

Kosiarka ręczna to typ urządzenia, które jest najpopularniejsze i jednocześnie najprostsze w budowie. Warto zaznaczyć, że tego typu kosiarki pozwolą Ci na komfortowe skoszenie nawet dużych powierzchni trawnika. Ten typ urządzenia nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej ani napełniania zbiornika paliwem. Ranking najlepszych kosiarek często wskazuje na modele ręczne, które sprawdzają się idealnie do prostych prac polegających na koszeniu przydomowego trawnika. Korzystając z tego sprzętu, nie tylko aktywnie spędzisz czas, ale i zaoszczędzisz sporo wydatków np. na paliwo lub prąd. Minusem modeli ręcznych jest dość wolna praca oraz konieczny spory wysiłek fizyczny. 

Kosiarka ręczna wyposażona jest najczęściej w noże tnące, które poruszają się na bębnie połączonym z kołami. Wraz z ruchem kosiarki do przodu noże zaczynają swoją pracę. Zasada działania mechanizmu jest prosta. Kiedy jednak trafisz na jakiekolwiek przeszkody np. gałęzie, prawdopodobnie kosiarka ręczna nie poradzi sobie z nimi.

Kosiarki spalinowe – czy warto je kupić?

Rankingi kosiarek często wskazują na modele spalinowe. Tego typu kosiarki idealnie sprawdzają się na terenach, gdzie nie ma dostępu do prądu, a Ty potrzebujesz skosić trawę na dużym powierzchniowo terenie. Spalinowe modele występują w dwóch wersjach:

  • ręcznej w formie podkaszarki;
  • na kołach.

W zależności od potrzeb możesz wybrać zarówno jeden, jak i drugi typ kosiarki. Pamiętaj, że w tym przypadku nie znajdziesz żadnego kabla zasilającego. Kosiarka porusza się wtedy, kiedy użytkownik zacznie pchać ją przed siebie lub ciągnąć za sobą. Odpalony silnik spalinowy tnie trawę oraz wszelkie napotkane przeszkody z wysoką wydajnością. Ranking kosiarek [year] stawia głównie na modele spalinowe. Pamiętaj jednak, że tankowanie kosiarki tego typu musi odbywać się przy pomocy specjalistycznego oleju połączonego z benzyną.

Zakup kosiarki spalinowej powinien być uzależniony od co najmniej kilku czynników takich, jak: wielkość trawnika, nierówności powierzchni. Planujesz zakup kosiarki? Opinie o modelach spalinowych są ogólnodostępne w formie rankingu oraz bezpośrednio na stronach Internetowych lub w sklepach. Pamiętaj, że kosiarki spalinowe dostępne w sklepach RTV i AGD, a także tych budowlanych występują w różnej formie. Kiedy decydujesz się na jej zakup, weź pod uwagę głównie wagę, moc oraz spalanie.

Kosiarki elektryczne – na co zwracać uwagę?

Kupno kosiarki elektrycznej wiąże się często ze sporym wydatkiem. Pamiętaj, że do korzystania z kosiarki potrzebujesz stałego dostępu do energii elektrycznej. Jeśli nie masz działki, do której doprowadzony jest prąd, lepiej zdecyduj się na model spalinowy lub ręczny. Chcesz wiedzieć, jaka jest najlepsza kosiarka elektryczna? Przede wszystkim taka, która ma niski pobór mocy oraz dużą moc cięcia.

To trzeci typ kosiarek, który cieszy się coraz większą popularnością wśród konsumentów w całej Polsce. Sporym ograniczeniem tego typu urządzeń jest konieczność dostępu do źródła prądu, a także rozwijany kabel, który ciągnie się po całym trawniku. Ogranicza to zasięg kosiarki, a także zwiększa ryzyko, że przez nieuwagę przetniesz kabel zasilający podczas koszenia. Optymalny zasięg działania tego typu kosiarek wynosi około 40 metrów od źródła zasilania.

Nie lada ciekawostką są kosiarki elektryczne ze wbudowanym akumulatorem. Wielu producentów decyduje się na produkcję modeli automatycznych. W tym przypadku wystarczy, że zaprogramujesz urządzenie, a kosiarka samodzielnie wyrówna Twój trawnik na wybranym terenie. Czy to najlepsze kosiarki? Ranking nie wskazuje jednoznacznie na to, aby wybierać wyłącznie modele elektryczne. Zarówno te zasilane prądem, jak i spalinowe mają swoje plusy oraz minusy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę?

Niezależnie od tego, na jaki typ kosiarki się zdecydujesz, koniecznie uwzględnij kilka ważnych aspektów. Pamiętaj, że kosiarki to nie nawilżacze powietrza czy odkurzacze. To sprzęt o wysokiej wydajności przeznaczony do prac zewnętrznych, a więc musi być wykonany z trwałych materiałów odpornych na uszkodzenia. Elementy, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę, to:

  • powierzchnia trawnika;
  • rodzaj trawnika;
  • typ terenu.

W kwestii zewnętrznych czynników to właśnie te trzy determinują to, jaki model kosiarki sprawdzi się w Twoim przypadku. Kiedy masz niewielki trawnik do skoszenia o prostej strukturze oraz delikatnej trawie, wybierz model elektryczny. Wokół domu poradzisz sobie bez problemu taką kosiarką. Kiedy jednak trawnik jest znacznych rozmiarów, a teren jest mocno urozmaicony, wybierz kosiarki spalinowe ręczne lub nawet jezdne. Te jednak kosztują o wiele więcej. Chcesz zapewnić sobie komfort koszenia trawnika przez całe lato? Wybierz taki sprzęt, który pozwoli Ci na szybką realizację prac bez przykrych awarii.

Sprawdź najlepszy ranking kosiarek, a dowiesz się, czy warto inwestować w modele z koszem, czy bez niego. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli trawnik jest niewielki, nie potrzebujesz dodatkowego kosza zbierającego ściętą trawę. Pamiętaj jednak, że montując kosz zbierający do kosiarki, zaoszczędzisz sporo czasu na późniejszym grabieniu trawy w celu całkowitego oczyszczenia ziemi.

Uwzględnij także kwestie częstotliwości użytkowania sprzętu oraz swojej kondycji. Jeśli masz wystarczająco dużo siły, wybieraj modele poruszane siłą mięśni. Kiedy jednak wiesz, że nie dasz samodzielnie rady poruszać kosiarką, zdecyduj się na jeżdżący model z siedziskiem. W tym przypadku licz się jednak z większym spalaniem i kosztami eksploatacji urządzenia. Czy taka jest najlepsza kosiarka? Ranking pomoże Ci w podjęciu decyzji. Ostatecznie jednak musisz samodzielnie określić swoje preferencje i wybrać model, który Cię zadowoli. Wielkość kosiarki wpłynie także na komfort jej przechowywania – pamiętaj o tym! 

Zakup kosiarki a budżet – co warto wiedzieć?

Kiedy kupujesz kosiarkę, koniecznie z góry określ swój maksymalny budżet. Najlepsze kosiarki na rynku mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Dotyczy to jednak modeli jezdnych napędzanych silnikiem spalinowym. Kiedy Twój budżet ogranicza się do kwoty np. 1000 zł, możesz kupić modele spalinowe ze średniej półki lub urządzenia elektryczne. Pamiętaj, aby dobrze zapoznać się ze specyfikacją techniczną modelu, którym jesteś zainteresowany. Niech budżet nigdy nie będzie głównym wyznacznikiem. Kiedy wybierzesz produkt słabszej jakości, prawdopodobnie ten nie spełni Twoich oczekiwań oraz będzie wymagać częstych napraw usterek, co wygeneruje dodatkowe koszty.

Czy marka kosiarki ma znaczenie?

Marka kosiarki ma zdecydowanie znaczenie. Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza kosiarka? Opinie konsumentów dotyczą najczęściej modeli pochodzących od topowych producentów kosiarek. Oczywiście im bardziej znana firma, tym wyższa cena. Przekłada się to jednak na jakość wykonania i trwałość urządzenia. Jeśli szukasz sprzętu, który posłuży Ci przez wiele lat, koniecznie sprawdź opinie o kosiarkach w sieci oraz te, które zostały uwzględnione w ramach rankingu.

Kosiarki – podsumowanie

Jak widzisz, na rynku dostępnych jest wiele modeli kosiarek, które występują w różnych formach. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na kosiarkę spalinową, ręczną, czy elektryczną – zasada zawsze jest taka sama. Dopasuj ją do powierzchni trawnika, Twojej siły fizycznej oraz preferencji osobistych. Kiedy cenisz sobie wygodę, możesz kupić model w formie autka spalinowego, natomiast dla jeszcze większej wygody konsumenci polecają sprzęty z automatycznym programowaniem.

Skorzystaj z pomocy Internetowego rankingu kosiarek, który uwzględnia nie tylko aspekty techniczne poszczególnych modeli. Wystarczy, że określisz swój budżet, a ranking wskaże Ci kilkanaście modeli kosiarek, które prawdopodobnie będą idealnie dopasowane do Twoich indywidualnych preferencji. Weź pod uwagę markę, moc, typ urządzenia, cenę i wiele innych czynników. Na tej podstawie na pewno dokonasz właściwego wyboru.

5/5 - (1 - ilość ocen)